Rad sa jednookvirnim LR blokatorom (metoda 3×9 dana)
Cilj rada sa ovim blokatorom (izolatorom) je: da se riješimo varoe u osnovnoj zajednici na prirodan način, bez upotrebe kemije (VMP sredstava i još svakojakih kućnih pčelarskih pripravaka). Osnovna zajednica se tokom vremena 3×9 dana, u potpunosti očisti od varoe, pa nema potrebe za bilo kakvim tretmanom.
Pogodnosti rada s blokatorom (izolatorom) su ogromne. Gore spomenuto rješavanje varoe bez kemije je najvažnije, a druge bi bile da nemamo nekontrolirano rojenje, i društvo nam je praktično pod stalnom kontrolom. Oduzimanjem okvira poklopljenog legla svaki deveti dan i to tri puta, rasteretimo društvo tako da ono više nema rojevni nagon.
U periodu od 3×9 dana sve poklopljeno leglo je izašlo iz osnovne zajednice, a obzirom da u zajednici kod primjene ove metode ima samo jedan radni okvir za leglo, velika množina pčela je slobodna, i ako ima i kakva prosječna paša, unos meda je jako dobar.
Kod rada ovom metodom i blokatorom, pčelar dolazi u kontakt sa pčelama u najvažnijim trenucima u životu i razvoju pčele, a isto tako i varoe. Deveti dan pčele poklapaju ispružene ličinke o varoa upravo osmi i deveti dan ulazi u ćeliju ličinke pred poklapanje. Okvir iz blokatora (deveti dan) u kojem počinje poklapanje ćelija, izvadimo iz blokatora i stavimo ga kraj njega, a u blokator u kojem ostaje matica stavimo izgrađeni okvir da ga matica ponovo zanese.
Za bolje razumijevanje ovog postupka-metode 3×9 dana gornja slika prikazuje razvoj pčele i truta od jaja do izlaska iz stanice, a isto tako još zornije je prikazana varoa kako se razmnožava i parazitira pčelu. Vidi se broj koliko varoe izađe van od jedne koja je ušla u stanicu pčele ili truta. Koliko dana traje ciklus varoe, pa molim upotrijebite malo matematike.
Za prvih devet dana koliko je matica bila u blokatoru, pčele su poklopile sve otvoreno leglo u košnici. Dakle u košnici je sve poklopljeno leglo koje izlazi prema redoslijedu zalijeganje 21. dan ili 24. dan, ako je trutovsko leglo. Varoa koja je u leglu tj. u košnici, postepeno izlazi van i kako po prirodnom nagonu za održanje, ona u roku par dana nastoji ući na ličinku pčele pred poklapanje. Pošto u košnici više nema otvorenog legla, varoa traži i pronalazi samo taj jedan okvir koji smo mi pripremili. Taj okvir je zamka za varou. On je otvoren vrlo kratko, svega 4-6 dana (ovisno kako ga je brzo matica zalegla), i tada se poklapa. Kroz par dana dolazi drugi okvir iz blokatora, koji je isto otvoren nekoliko dana i varoa isto tako ulazi u njega.
Upravo svaki deveti dan kada mijenjamo okvir u blokatoru, onaj okvir koji je bio prvi u blokatoru, i sada je proveo u košnici ukupno 18 dana, vadimo iz košnice. S nekoliko takovih okvira formiramo nukleuse, kod kojih će poklopljeno leglo izaći u periodu od 4-6 dana, računajući 21. dan od zatvaranja matice u blokator. Tada u nukleusima dobijemo situaciju da nema ništa poklopljenog legla, i on se tada može tretirati nekim sredstvom protiv varoe. Pad varoe može se prekontrolirati na podlošku podnice. Metoda je vrlo jednostavna, a učinkovitost je više nego izvanredna.
Ovisno o količini okvira u nukleusu, on može biti vrlo jak i spreman za samostalan rad, a naročito ako mu dodamo selekcioniranu maticu. Ja koristim 4 okvira za nukleuse, ali i sa 3 okvira se pokazalo kao dobar posao. Svaki od tih okvira iz blokatora ima oko 6000 poklopljenih ćelija, što sa pčelama koje dodamo kod formiranje nukleusa čini 25000-30000 jedinki, a što je solidno društvo.
Važno je napomenuti da pčelar svaki deveti dan otvara košnicu i vrši radnje oko blokatora, i kod toga dodaje i oduzima okvire a ujedno može napraviti i selekciju okvira.
Blokator/ izolator je izgrađen iz prehrambene plastike i ima 3×2 suprotno simetrične stranice i čini geometrijski kvadar koji je najbolje prilagođen LR okviru i LR košnici. Sastavljanje mu je vrlo jednostavno, a tako i rad s njime kod stavljanja – zamjena okvira. Blokatori su za višestruku i višegodišnju upotrebu.
Kod konstrukcije izrade alatke držao sam se svih prirodnih osobina pčela, tako da nema nikakvih nepredviđenih iznenađenja kod rada. Rad kod izmjene okvira je vrlo jednostavan, jer blokator omogućava da se pčele stresu u njemu bez oštećenja matice ili pčela. Normalno kad se vadi zaleženi okvir treba ga ipak prekontrolirati da nije na njemu matica.
Možda za neke manje iskusne pčelare, će najveći problem biti pronalaženje matice kod stavljanja u blokator. Ako je matica označena, markirana bojom godine rođenja, tada ju je puno lakše pronaći.
Primjera radi ja i moj pomoćnik – djelatnik u obrtu „KOŠNICA“ jednu smo platformu od 20 košnica riješili za 3,30 sati, s time da smo prošlogodišnje matice koje nisu bile označene, usput označili, prekontrolirali i presložili leglo. Princip nam je bio, obzirom da blokator zauzima mjesto za 2 okvira, da smo dva legla stavili oko svake strane blokatora, a ostatak digli u nastavak iznad blokatora. Ta dva nastavka su spojena, a treći nastavak je imao Haneman rešetku sa letom jer su pčele bile naučene na nju, a i radi lakše i brže cirkulacije pčela u košnici.
Obzirom na loše vremenske prilike u mjesecu svibnju, prinos bagrema za ono malo lijepog vremena bio je bolji u košnicama sa blokatorom.
U košnicama bez blokatora- izolatora imali smo i rojeve, od kojih smo i nešto skinuli sa grane, ovisno da li smo bili prisutni za vrijeme rojenja, ili smo kod pregleda našli otvorene matičnjake i društvo bez otvorenog legla.
Prvu grupu blokatora 20 komada na pokretnu platformu stavili smo 24. 04. 2019. godine, i 12 komada na stacionarni pčelinjak 25. 04. 2019. godine.
Druga grupa-runda blokatora/ izolatora stavljena je na seleće platforme 22.05. 2019. godine 14 komada od 20 društava, jer su se ostale rojile, a na drugoj platformi 15 blokatora na 20 društava. Pet društava se rojilo i biti će tretirane oksalnom kiselinom u periodu bez legla.
U blokator natresemo malo pčela
Prošlogodišnju maticu označimo crveno
Stavljanje blokatora s maticom na izgrađenom okviru u nastavak
Blokator u donjem nastavku
Matica u blokatoru provela 9 dana i sada ide zamjena okvira
Okvir iz blokatora nakon 9 dana Početak poklapanja stanica. Ima svih faza razvoja pčele
Okvir nakon 18. dana
Okvir iz blokatora u nastavku od 9 – 18 dana, i sada se od njih 3-4 radi nukleus koji se tretira protiv varoe kada leglo izađe. Može se dodati selekcionirana matica
Okvir iz blokatora nakon 18 dana -poklopljeno leglo
Okvir mamac za varou proveo od 9-18 dna kraj blokatora
Okvir 18 dan prije formiranja nukleusa