Osnove pčelarstva- proces korak po korak
Nakon pročitanih knjiga o pčelarstvu, odlučili ste nabaviti jednu ili dvije košnice. Ili je vaš put u pčelarstvo krenuo sa slučajno ulovljenim rojem pčela na grani, pa ste ga odlučili sačuvati.
Što vam sve treba za pčele i pčelarstvo?
Izbor košnice ili načina pčelarenja
Kao prvo, treba vam košnica gdje ćete držati pčele. Prije pokretnog saća (košnice s okvirima), pčelari su držali pčele u pletarama te su ubijali pčele prilikom uzimanja saća, ali u prošlom stoljeću to se promijenilo.
Ljudi su napravili pokretno saće- satna osnova koja se stavlja u okvire te na taj način pčele popunjavaju saće s medom.
Treba vam košnica (LR, AŽ, AŽ grom, Farrar, polunastavak) ili pletara. Pčelar se treba odlučiti da li želi pčelariti pokretnim saćem (košnicama) ili ne pokretnim saćem (pletarama).
Kada početi pčelariti?
Većina pčelara kreće u pčelarstvo na proljeće, također širenje pčelinjaka se događa na proljeće. Na proljeće pčele lagano nađu pelud koji im je bitan za proljetni razvoj. Proljetno medonosno cvijeće daje novim pčelinjim zajednicama potrebnu hranu za razvoj i jačanje zajednice koja treba biti spremna za pravo medenje biljaka kasnije u proljeće/ljeto (ovisi o lokaciji pčelinjaka).
Gdje staviti košnice?
Trebate pogledati lokaciju na kojoj ćete držati košnice. Na ovome linku možete pročitati na što sve trebate obratiti pažnju prilikom odabira lokacije.
Nabaviti pčelarsku zaštitnu opremu
Treba vam zaštitna oprema. Na tržištu postoji veliki izbor zaštitne opreme te svaki početni pčelar može naći nešto za sebe i svoj način pčelarenja. Klasične pčelarske jakne, pčelarske jakne s debljim pamukom i čvršćom mrežicom, prozračne troslojne ventilirajuće jakne, pčelarske jakne s okruglim šeširom ili irskom kapom, pčelarske rukavice različitih modela, pčelarski kombinezon ili samo pčelarski šešir. Na svakom pčelaru je da izabere u čemu se osjeća najugodnije i najsigurnije. U našoj ponudi imamo najveći izbor zaštitne odjeće na tržištu, bilo da ste početni pčelar ili već dugogodišnji. Pčelari koji nose naočale, trebaju posebno pogledati koji modeli mrežica im odgovara. Postoje modeli mrežica koji se odlično ponašaju u kombinaciji s dioptrijskim pomagalima. Pčelarska kapa se mora savršeno prilagođava glavi uz dovoljno prostora za kretanje glave u svim smjerovima prilikom pregleda košnica te nema doticanja lica. Ne smijemo zaboraviti niti pčelarske rukavice koje su isto dio zaštitne opreme.
Nabaviti osnovni pčelarski pribor
U osnovni pčelarski pribor ulazi: dimilica (mala ili velika, električna ili klasična), četka za pčele, dlijeto za okvire (jer moramo priznati, pčele znaju dobro zapropolizirati nastavke i okvire), kliješta za okvire.
Također, morate razmisliti kako ćete konzumirati med iz vaše košnice? Hoćete li konzumirati saće ili želite med u staklenci ili možda želite sve ostaviti pčelama.
Zbog različitih odgovora na prijašnje pitanje, treba vam različita pčelarska oprema. Ako želite svoj med u staklenci, onda trebate nabaviti i vilicu ili nož za otklapanje saća te vrcaljku za vrcanje meda. Vrcaljka uz pomoć centrifugalne sile izvlači med iz mednog okvira, na taj način sačuvate satnu osnovu. Ako želite konzumirati saće s okvira, onda vam treba samo nož.
Ali prije svega, trebate nabaviti pčele s pripadajućom maticom- roj pčela.
Krenite u pčelarstvo s Košnicom jer kod nas imate besplatne pčelarske konzultacije.
Add Comment